Holandský deník: den druhý

Druhý den na cestách, konečně celý den na kole. Bohužel Amsterdam musel odhalit svou pravou tvář, celý den se proháním různými deštíky, plískanicemi, přeháňkami a větrem, putování mezi cyklostezkami, kanály a krachty se tak střídavě mění v úprky za trochou tepla a kávy nebo čaje. Neštěstí je zde nepřeberné množství podniků, ať už za nimi vyrazíte cíleně, nebo je objevíte náhodou.

Během tří hodin jsem zvládl obrazit dva nejdůležitější trhy, Albert Cuypmarkt a Waterlooplain Markt. K mému překvapení byly oba trhy zaplaveny laciným asijským a arabským zbožím, nicméně i to zde má (většinou) nějakou úroveň a styl. Mezi obchodními dravci se skrývalo několik zapomenutých pravých vetešníků, od jednoho jsem si koupil několik skvělých vinylů za cenu, za kterou si u jiných pořídíte sotva jednu desku.

Po průzkumu centra města, kde jsem si kromě desek koupil zásobu hummusu a pečiva, jsem se vypravil na sever. Součástí bezplatné přepravy jsou tu nezbytné trajekty, které zdarma propojují město se severní částí. Za kanálem jsem měl dva cíle: filmový institut a muzeum EYE a komunitní centrum a kavárnu Ceuvel. EYE bude součástí zítřejšího programu, až si opatřím museum card. Ceuvel, který jsem v lehce postpokalyptické krajině hledal skoro hodinu, stojí rozhodně za návštěvu. Ze zbytků starých lodí, hromady dřeva, kovu, lan a skla zde vznikla kreativní vesnice založená na principu udržitelnosti, soběstačnosti a inovativním přístupu. A pulzující cafe Ceuvel je jeho srdcem. Je zajímavé, jak rozmanitou demografickou škálu lidí toto volnomyšlenkářské doupě přitahuje. Od umělců, nerdů, přes yuppíky až po rodiče s dětmi.

Poslední návštěva, či spíše spíše náhodné setkání, se odehrála na cestě domů. Jako náměsíčník se zastavím u každého obchodu a dílny s bicykly a pozoruji neuvěřitelnou rozmanitost a eleganci všemožných typů kol, která v ČR nepotkáte. Při jedné takové zastávce u cyklodílny na mě vykoukla žena středního věku s cigaretou, že sice mají zavřeno, ale pokud se chci na něco zeptat, mají otevřeno. Zašel jsem dovnitř, pozdravil snědého mechanika v dílně a obhlížel bicykly. Obzvláště ty nákladní, v tomto případě vlastní výroby. Z mechanika se vyklubal majitel dílny Rahtour původem ze Srí Lanky a z paní žena s českými kořeny a obstojnou češtinou. Kromě oprav kol vyvíjí také nákladní kola vlastní výroby.

V Holandsku je bicykl dopravním prostředkem se vším všudy. Totéž se sice dá říct o Indii, stejně jako o Číně, ale vedle Dánska je Holandsko jedinou zemí, kde je kolo rovnocenným konkurentem auta v logistice lidí i věcí a nákladní kola jsou zde vyráběna sériové a používána skutečně masově. Tzv. bakfiets, neboli nákladní kola, zde potkáte na každém rohu. Nejoblíbenější značky Christiannia a Baboo (v Čechách k dostání u Cyklospecialit) zde slouží k dopravování dvou i více dětí do školy i za zábavou, stejně jako k rozvozu zboží nebo prodeji zmrzliny. Matky i otce s dětmi můžete také často zahlédnout na kolech vybavených rozmanitými předními i zadními sedačkami, kde spokojeně trůní jejich ratolesti.

Využití kola k dopravě dětí i nákladů je jen otázkou zvyku. Přestože pořízení nákladního kola je pro nás vzhledem k vysokým cenám zatím málo dostupnou investicí, věřím, že v dohledné době se stane rovnocennou alternativnou autům i u nás. Kromě pořizovacích nákladů a občasného servisu totiž k jeho pohonu potřebujete jen vlastní kilojouly. Jak dokazují už i některá česká města, pro vytvoření poptávky stačí několik „trendsetterů“ v komunitě a odezva na sebe nenechá dlouho čekat.

Omrkněte nabídku nákladních kol a propočítejte si, kolik benzínu můžete ušetřit, pokud si pořídíte bakfiets.

Neděle bude zasvěcena muzeím, doufejme že bez deště.

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikoval transbedy

Freelance advisor, journalist and film lecturer, specialized in film education strategies, policy and skills. And bicycles.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: