Holandský deník: den první

Rozhodl jsem se po mnoha letech odhodlávání vypravit se do vysnívaného Holandska.  Tedy přesněji řečeno Nizozemí.  Ale sami Holanďané/Nizozemci si to pletou, tak tedy: Holandska. Přestože bylo jedním z cílů prozkoumat v detailu místní cyklokulturu, první dva dny byly ve znamení motorizovaného přesunu. Dodávkou do Maastrichtu, kde jsem pár příjemných hodin strávil v historickém centru a výborné kavárně Cafe Forum, a carsharingovou cestou přes oblíbený Blablacar.com do Amsterdamu.

Kromě nezbytné výbavy na cestu jsem si vzal svého dvoukolého speditéra, cestovní kamarádku, Rosničku, skládačku Brompton s výbavou od Cyklospecialit. Opojný pocit, kdy objevujete neznámá místa,  krajiny a kultury v sedle, bude nedílnou součástí této expedice. V Amsterdamu jsem nakonec zakotvil na superluxusnich kolejích u vývojáře 3D tiskáren Josuy, který se mě ujal díky last minute výzvě na Couchsurfingu. CS je sice součástí low budget řešení cesty, je ale součástí cestovatelské svobody a mimo jiné umožňuje poznat lidi, které byste v hotelu a klimatizovaném autě těžko poznali.

Jaké jsou tedy první dojmy z úvodních kilometrů v sedle a v Holandsku? Na kole tady skutečně jezdí skoro každý. Alespoň přeplněné cyklosilnice (stezkou se jejich koridory dají nazvat jen stěží) ten dojem vytváří. Automobilisté jsou extrémně ohleduplní, až obezřetní, a lidé na kolech mají neuvěřitelný respekt. Davový fenomén je nečekaně silný. V Maastrichtu mají cyklostezky vyhrazeny i pro skútry, se kterými žijí kola v nečekané symbioze.

Nápad vzít si skladacího Bromptona byl skvělý v mnoha ohledech:

  • můžete se svézt spolujizdou a neřešit co s kolem
  • odpadají starosti v seznamování se specifiky místní MHD
  • za transport skoro nic neutratíte
  • kolo máte vždy ssebou a zloději nemají šanci
  • jste nezávislí ať už se vydáte kamkoliv a rozhodnete pro cokoliv

Závěrečný postřeh pro první den: helmu jsem si bral zbytečně. Člověk s helmou tady působí jako z jiné planety. Bezpečí na kole a možná rizika zde mají jiné parametry. Zítra první den v Amsterdamu a druhý report.

 

 

 

Publikoval transbedy

Freelance advisor, journalist and film lecturer, specialized in film education strategies, policy and skills. And bicycles.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: