K akčnímu plánu PUMMO aneb (ne)udržitelná mobilita v Olomouci

Projev na zastupitelstvu města Olomouce

Vážení zastupitelé,

dovolte mi, abych se jako zástupce veřejnosti vyjádřil k předkládanému bodu. Akční plán PUMMO, neboli Plánu udržitelné mobility pro rok 2023 je sice „jen” běžný dokument, každoročně schvalovaný zastupitelstvem. Zároveň nám ale jasně ukazuje, jak se v Olomouci přistupuje k veřejnému prostoru a podpoře udržitelné mobility.

Vystupuji zde jako člen spolku Za krásnou Olomouc (dopis k udržitelné mobilitě v Olomouci směřovaný minulé radě čtěte zde), který již druhým rokem pořádá v Olomouci výzvu Do práce na kole (výzvu jsem inicioval v Olomouci v roce 2013). Výzvu podporující aktivní občany, kteří se pohybují po městě pěšky, na kole, koloběžce, zkrátka bezmotorově. A záleží jim na tom, jak město vypadá.

Drobná pozitiva

Plán udržitelné městské mobility je dokument, který má pomáhat vyrovnávat nespravedlivé rozdělení pozornosti a investic do způsobů dopravy po Olomouci. Má podpořit městskou hromadnou dopravu, individuální bezmotorovou dopravu a přispět k tomu, aby město Olomouc nebylo jen skladištěm aut a místem ranních a odpoledních dopravních zácp.

Je nutno pochválit vedení města, že hodlá v roce 2023 podpořit udržitelné formy mobility, zejména cyklodopravu, rekordní částkou za poslední roky. Rád bych touto cestou také podpořil radní i zastupitele v dalších krocích. Jen nám bohužel není jasné čarování s čísly, kdy podpora veřejné dopravy meziročně lítá od 414 mil. 13 mil. (viz. tabulka akčního plánu). Budeme proto rádi, pokud součástí změn bude srozumitelnější a jasnější komunikace vedení města směrem k občanům.

Nyní opět trochu optimističtěji: jsem rád, že Vám mohu sdělit, že Olomouc získala druhé místo v soutěži Cykloskokan roku, které uděluje hlavní pořadatel Do práce na kole, spolek Auto-mat, na základě hlasování účastníků výzvy. Sami olomoučtí účastníci výzvy tedy hodnotili pozitivně potenciál, který město má. Na základě tohoto úspěchu mohou jet 2 zástupci města na konci dubna na zkušenou do Mnichova (pan primátor i náměstek Pejpek již dostali mailem potřebné informace).

Z šesti na pět procent?

Je také skvělé, že rada přispívá a podporuje zaměstnance magistrátu města Olomouce v účasti v soutěži Do práce na kole formou úhrady startovného. Město také buduje stojany, staví další části cyklostezek, maluje cyklopruhy, školí děti i dospělé v centru Semafor. Dalo by se říci, že město Olomouc je udržitelným formám dopravy a cyklodopravě zaslíbené. Proč tedy ale poklesl podíl cyklodopravy na celkovém objemu dopravy v posledním měření ze 6 na 5%? Proč se nám nedaří naplnit stoupající podíl lidí na kole jako je tomu v Pardubicích, Plzni, ale i v Prostějově, Uničově nebo Litovli?

Odpovědi na tyto otázky nejsou jednoduché. Přesto by bylo možné některé kroky začít prosazovat již dnes. O jakých krocích konkrétně mluvím? Tak například výraznější podpora nebo přímo pořádání výzvy Do práce na kole samotným městem. Nebyl by to dostatečně symbolický signál, že to rada města myslí s udržitelnými způsoby pohybu vážně? Nebo propojení páteřních cyklostezek ve městě a jejich průběžná údržba. A co třeba zastřešené parkoviště na uzlových místech ve městě, jako je vlakové nádraží, tržnice nebo nemocnice?

Co chceme?

Možností, jak dát jasně najevo, že městu záleží na těch nejslabších účastnících silničního provozu a pohybu po městě (dětí, seniorů, maminek s dětmi) je více. Jedním z nich je ale jasná preference lidí, nikoliv aut. Výzva Do práce na kole není jen o soutěžení týmů a výhrách. Není ani jen o kolech a cyklodopravě. Je to prostor k diskusím o změnách, které je možné v naší metropoli udělat pro zvýšení kvality života. Je to prostor, která nabízíme vám, zastupitelům, a vám, členům rady k tomu, abyste jasně deklarovali zda a nakolik vám záleží na udržitelných formách dopravy, které nezatěžují rozpočet města ani zdraví jeho obyvatel.

Připojíte se? Pevně doufáme a věříme, že ano. Budeme rádi, pokud o výzvě Do práce na kole bude město informovat všemi dostupnými kanály i osobně. Stejně tak věříme, že se někteří z Vás zapojí osobně. Registrace je otevřena. Jaro je za rohem, okysličení mozku je zdravé.

A co se týká splácení dluhu veřejnosti v souvislosti s udržitelnou mobilitou, prosíme v tuto chvíli o dva malé krůčky. Žádáme touto cestou radu/příslušného náměstka o:

  • dodání přehledu, kolik bylo utraceno z Fondu mobility na podporu udržitelné mobility (opatření a investice v oblasti hromadné, pěší a cyklodopravy)
  • zpracování a zveřejnění srozumitelného, uživatelsky vstřícného akčního plánu PUMMO na rok 2023 tak, aby tomu rozuměli i běžní občané.

Na tento dílčí krok pak můžeme navázat dalšími kroky. Tím může být třeba cyklokoordinátor na plný úvazek, jako je tomu v jiných vyspělých městech.

Děkuji.

P.S. Mezititulky vloženy pro publikovaný text na webu.

P.P.S. O dalším vývoji budeme informovat.

Publikoval transbedy

Freelance advisor, journalist and film lecturer, specialized in film education strategies, policy and skills. And bicycles.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: