Guláš velikánů na ČT2

filmový klub a Jacques Tati

Pro mnohé volba nového ředitele České televize Petra Dvořáka v loňském roce zavdala prostor k očekávání, mimo jiné v oblasti programových změn. Pro bývalého ředitele Novy byla ideová proměna čtyř kanálů bezesporu výzvou, stejně jako metamorfóza „jiného prostoru“, druhého kanálu ČT. Jak je již dnes zřejmé, bašta alternativy si po personálních rošádách Jiřího Janečka a pod novým vedením programového ředitele Martina Fridricha neuhájila svou mimoběžnost, podvratnou a inspirující odlišnost.

Mezi dlouhodobě marginalizovaná programová okna patří již řadu let také filmový klub. Ten se stal v 90. letech vedle filmových klubů v městských i vesnických kinech souběžným a rovnocenným prostorem objevování výjimečných děl. Stal se značkou kvality pro diváky, kteří byli odhodláni vybočit z divácké rutiny.

Filmový klub pravidelně vyvolával přízračný sen o možnosti zpřístupňování alternativ v kinematografii – nezapomenutelných retrospektiv bratří Marxů, Jacquese Tatiho, Josepha Stricka, Akiry Kurosawy, Woody Allena nebo Atoma Egoyana, ikon nezávislého filmu, novinek z evropské scény či národních kinematografií. Filmy sice protékaly v programových oknech mezi devátou a půlnocí, stále si však udržovaly punc jisté výlučnosti bez ohledu na vymodlené koláče sledovanosti. Sednout si večer k ČT2 a ponořit se do spikleneckého dobrodružství objevování, to byl příznak „jiného“ prostoru.

Co se s filmovým klubem stalo od Dvořákova nástupu? Dvořák zjevně pověřil ředitele programu k „racionalizaci“ této enklávy vytříbenosti. Razance, s jakou se podařilo rozmělnit zavedenou značku, bere dech. S marketingovou razancí byly zavedeny dva pilotní projekty – Velikáni filmu a Chodníky slávy. Filmový klub zůstal zachován, jen začátky programu se posunuly hluboko do noci.

Velikáni filmu, programový guláš uvařený z „best of“ světově uznávaných režisérských legend, představuje vždy jen dva filmy z mnohdy rozsáhlé filmografie vybraných osobností. Chodníky slávy, eintopf hereckých hvězd, uvádí zase snímky hereckých hvězd od Jamese Deana po Clive Owena. Oba projekty kloužou po povrchu, jsou jen letmou ochutnávkou pod rouškou osvěty. Ta je zabalena v rutinní aktualizaci „balíčku“ informací na webu ČT a masivní reklamě. Zkrátka neumětelská normalizace filmového klubu pod rouškou veřejnoprávnosti par excelence.

Velikáni filmu sice představují v týdenní periodicitě autorské osobnosti, jakými jsou Francois Truffaut, Lucchino Visconti, Wim Wenders, David Lynch, Nikita Michalkov nebo Stanley Kubrick. Bohužel filmy jako Coppolova Apokalypsa nebo Wellesův geniální Dotek zla byly zostuzeny zoufalým dabingem a zrušily tak základní přednost „jiných“ filmů. Tou je možnost poslechnout si film v originálním jazyce a zvukové stopě.

Daleko větším problémem filmového klubu na dvojce je však jeho profilace. Stále uvádí filmy jako jsou v Berlíně oceněný snímek Na cestě Jasmily Žbanić, nekorektní britskou komedii Čtyři lvi nebo Weerasethakulova Strýčka Búnmího. Vedle těchto výjimečných děl se však ve výběru objevují podprůměrné „hity“, jako jsou Barvy moci Mika Nicholse nebo populární, ale obehraná Horalka Vittoria de Sicy, která spolu s dalšími oběhla v minulosti i programy komerčních televizí.

Management ČT si zřejmě neuvědomuje, že výchova diváka k vytříbenosti nevede přes masovou promotion, ale díky dlouhodobě budovanému vztahu důvěry, která začíná výběrem filmů a přívětivým nasazením v časových oknech. Jménem diváků odchovaných televizním filmovým klubem proto posílám vzkaz: i náročný divák filmového klubu rozumí cizím jazykům a vstává ráno do práce.

Publikoval transbedy

Freelance advisor, journalist and film lecturer, specialized in film education strategies, policy and skills. And bicycles.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: